SRPSKI RADNI PSI-SERBIAN WORKING DOGS


Join the forum, it's quick and easy

SRPSKI RADNI PSI-SERBIAN WORKING DOGS
SRPSKI RADNI PSI-SERBIAN WORKING DOGS
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

4 posters

Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by imperator rascie kennel Tue May 14, 2013 12:45 am



1-glava, 2-potiljak, 3-donja vilica, 4-gornja vilica, 5-vrat, 6-greben, 7-grudni deo ledja, 8-slabinski deo ledja,
9-sapi, 10-butina, 11-podkolenica, 12-skočni zglob, 13-šapa, 14-došaplje, 15-lakat, 16-nadlaktica,
17-rameni zglob

Nemački ovčar je srednjeg rasta, nešto izdužen, snažnog kostura, dosta mišićav, čvrste građe, suv i kompaktan. Visina nemačkog ovčara je 60-65cm za mužjake i 55-60cm za ženke. Težina mužjaka je od 30-40kg a za ženke 22-32kg. Diskvalifikaciona mana je ako su psi viši ili niži za više od 1cm. Dužina trupa prelazi visinu grebena za oko 10%-17%
GLAVA

U skladu sa veličinom tela glava je duga oko 40% visine grebena, i ne sme biti ni gruba, ni laka ni izdužena. Opšti utisak je da je suva, a između ušiju umereno široka. Čelo, gledano spreda i sa strane, malo je zaobljeno s neznatno naglašenom ćeonom brazdom ili bez nje. Obrazi gledano sa strane u celini su blago zaobljeni, ali nisu izbočeni. Gorni deo glave (50% cele dužine glave) odozgo gledano od ušiju ka nosu, postepeno i ravnomerno se sužava sa kosim, a ne oštro izraženim stopom. Takođe, ako se gleda odozgo, nije suviše klinast suv nosnik (gornja i donja vilica moraju da se uklapaju). Širina gornjeg dela glave treba od prilike da odgovara njegovoj dužini pri čemu laka izduženost kod mužjaka i laka skraćenost kod ženke nisu značajni. Njuška je snažna, usnice su zategnute, suve i dobro prikupljene.Nosnik je prav i gotovo paralelan sa produženom čeonom linijom. Nos mora da bude crn.
UŠI
Uši Nemačkog ovčara su srednje veličine, u osnovi široke, visoko usađene i uspravno nošene (paralelne, a ne unutra uvrnute), zašiljene, sa napred okrenutim ušnim školjkama. Klempave, podsečene i oborene uši nisu dozvoljene. Unutra uvrnute uši znatno narušavaju rasnu sliku nemačkog ovčara. Mnogi psi u pokretu i za vreme odmaranja drže uši spušteno, što nije mana. Teške greške široko nošene, suviše nisko usađene, uši kao štitovi (ovalnog oblika) i nedovoljno čvrste uši.
OČI
Oči nemačkih ovčara su srednje krupne, bademaste, malo koso postavljene ali nisu buljave. Boja očiju treba po mogućnosti da bude tamnija (tamno kestenjasta). Svetle, blještave oči nisu poželjne pošto utiču na utisak o psu.
ZUBALO
Mora biti zdravo, snažno i potpuno (42 zuba, 20 u gornjoj 22 u donjoj vilici). Nemački ovčar ima makazasto zubalo. Predgriz, podgriz i klještasto zubalo kao i veći razmak između zuba teške su mane.
VRAT

Vrat nemačkog ovčara je snažan sa dobro razvijenim mišićima bez podgušnjaka. Vrat sa horizontalom sklapa ugao od oko 45 je pas uznemiren,vrat se uspravlja, a u kretanju vrat se spušta.
TRUP

Gornja linija se proteže od početka vrata preko dobro formiranog grebena zatim preko horizontalnih blago padajućih leđa, do blago padajućij (kosih) sapi, bez vidljivog prekida. Leđa su čvrsta snažna i mišićava. Slabinski deo je širok, jak i mišičav. Sapi treba da budu duge i lako padajuće (kose, oko 23 stepeni prema horizontali) i bez prekida gornje linije da povezuju repni deo. Dužina trupa je za 10-17% veća od visine grebena. Grudi treba da budu umerene širine donji deo grudi što je moguće duži i izraženiji. Dubina grudi treba da iznosi oko 45-48% visine gebena. Rebra treba da budu malo ispupčena, bačvast grudni koš je teška greška kao i suviše ravan.
REP

Gusto odlakan, doseže bar do skočnog zgloba i prelazi sredinu zadnjeg došaplja. Mada je nepoželjno, rep je ponekad pri vrhu malo uvrnut. U mirovanju pas nosi rep u blagom luku na dole, s tim što ga prilikom uzbuđenja i u pokretu jače povija i podiže. Ipak netreba da ga diže iznad leđne linije. Prema tome, rep ne sme da bude iznad leđa, bilo pravo, bilo povijeno. Operativne korekcije nisu dozvoljene.
PREDNJE NOGE

Prednje noge gledano sa svih strana su prave, a gledano spreda apsolutno su paralelne. Plećka i nadlaktica su iste dužine i vezane su pomoću jake muskulature i pričvršćene za trup. Ugao koji zaklapaju plećka i nadlaktica u idealnom slučaju iznosi 90 stepeni, a u običnom slučaju do 110 stepeni. Laktovi ne treba da budu istureni ili uvučeni pri stajanju i u pokretu. Podlaktice su gledano sa svih strana prave i jedna u odnosu na drugu apsolutno paralelne, suve i mišićave. Prednje došaplje ima dužinu od oko 1/3 podlaktice i zaklapa sa njom ugao od oko 20-22 stepeni. Suviše koso postavljeno prednje došaplje (više od 22 stepena) i strmo prednje došaplje (manje od 20 stepena) menjaju izdržljivost. Šape su okrugle, dobro prikupljene i ispupčene, jastučići su čvrsti, ali ne i krti. Nokti su čvrsti i tamne boje.
ZADNJE NOGE



Položaj zadnjih nogu je blago unazad pri čemu zadnje noge gledano od pozadi stoje paralelno. Butna kost i potkolenica su iste dužine i grade ugao od oko 120 stepeni, a butine su snažne i mišićave. Skočni zglobovi su snažni i čvrsti, a zadnje došaplje vertikalno ispod skočnog zgloba.
ŠAPE

Šape su prikupljene, blago ispupčene, jastučići su čvrsti i tamne boje. Nokti su čvrsti, ispupčeni i tamne boje.
HODOVI

Nemački ovčar je kasač. Noge moraju biti takve uglovanosti i dužine da zadnje noge pri hodu dosežu do sredine tela, a prednje da čine iskorak iste dužine pri čemu se leđna linija ne menja bitno. Svaka težnja ka povećanju ugla zadnje noge smanjuje čvrstinu i istrajnost a samim tim i upotrebljivost. Kod korektnih odnosa i građe i uglova razvija se hod koji osvaja prostor, tako da se dobija utisak da pas lako korača, ne zamarajući se. Pri blago napred isturenoj glavi, uz blago lako podignut rep pri ravnomernom i mirnom kasu ima se utisak da od vrhova ušiju preko vrata i leđa, do kraja repa, postoji blago talasasta neprekinuta leđna linija.
ODLAKANOST
Korektna dlaka nemačkog ovčara je oštra, sa razvijenom poddlakom. Pokrovna dlaka treba da bude što gušća, prava i dobro polegla uz telo. Na glavi, uključujući unutrašnjost ušiju, prednjoj strani nogu, šapama, kao i prsima dlaka je kratka. Na vratu je nešto duža i gušća. Na zadnjim stranama prednjih i zadnjih nogu, sve do došaplja ili skočnog zgloba dlaka se produžava, a sa zadnje strane butine stvara gaćice.
BOJA

Crna sa kestenjastim, smeđim, žutim do svetlo sivim oznakama. Crno siv, siv sa tamnim oznakama sedlom i maskom. Neprimetne, male bele oznake na prsima, kao i svetle unutrašnje strane nogu, dopuštene su ali nisu poželjne. Nosna pečurka mora kod pasa svih boja da bude tamna. Psi sa slabom maskom, izrazito svetlim očima, svetlim oznakama na prsima i unutrašnjim delovima nogu, sa beličastim noktima i crvenim vrhom repa ili ispranih boja, ocenjuju se kao slabo pigmentisani. Donja dlaka (poddlaka) poseduje slab sivi ton. Bela boja nije dozvoljena.
imperator rascie kennel
imperator rascie kennel

Broj poruka : 212
Datum upisa : 2013-05-13

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by apach Sun Jun 02, 2013 11:10 am

evo ga i moj ovcar starosti negde oko 13 meseci

https://www.youtube.com/watch?v=DMO21-SYvXk

malo sportskog rada Very Happy

apach

Broj poruka : 25
Datum upisa : 2013-05-26

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by imperator rascie kennel Sun Jun 02, 2013 11:46 pm

apach wrote:evo ga i moj ovcar starosti negde oko 13 meseci

https://www.youtube.com/watch?v=DMO21-SYvXk

malo sportskog rada Very Happy
Прва лига пас,само напред и пуно среће у раду
imperator rascie kennel
imperator rascie kennel

Broj poruka : 212
Datum upisa : 2013-05-13

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by apach Mon Jun 03, 2013 3:37 am

Hvala imperator rascie kennel,nadam se da će ovaj forum više zaživeti i daće biti više slika i snimaka jer ovo je prvi forum na kom sam bio a da se forsiraju i radne osobine pasa pored eksterijera

apach

Broj poruka : 25
Datum upisa : 2013-05-26

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by imperator rascie kennel Mon Jun 03, 2013 6:34 am

apach wrote:Hvala imperator rascie kennel,nadam se da će ovaj forum više zaživeti i daće biti više slika i snimaka jer ovo je prvi forum na kom sam bio a da se forsiraju i radne osobine pasa pored eksterijera
Nema na cemu,pas je prva liga.Ja sam danas radio sa muzjakom Americkog Buldoga u Novoj Pazovi,pa cu da okacim snimak ovih dana
imperator rascie kennel
imperator rascie kennel

Broj poruka : 212
Datum upisa : 2013-05-13

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by imperator rascie kennel Mon Jun 03, 2013 10:58 am

Znam da nije tema ali evo nas ja vs Americki Buldog Zevs TEST KARAKTERA
imperator rascie kennel
imperator rascie kennel

Broj poruka : 212
Datum upisa : 2013-05-13

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by apach Tue Jun 04, 2013 5:17 am

Dobar pas,koliko je star?

apach

Broj poruka : 25
Datum upisa : 2013-05-26

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by imperator rascie kennel Tue Jun 04, 2013 10:52 am

apach wrote:Dobar pas,koliko je star?
2 godine druze,sa njim sam pario ovu moju zenku





problem je sto nemogu da nadjem pravog markiranta,inace bi klipovi bili mnogo bolji
Uskoro ocekujem stence iz ove kombinacije
imperator rascie kennel
imperator rascie kennel

Broj poruka : 212
Datum upisa : 2013-05-13

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by apach Tue Jun 04, 2013 10:59 am

Super kombinacija,bas mi je drago kad vidim da je ljudima vazan i karakter psa.Super psi,vidi se da su karakterni a i lepo izgledaju

apach

Broj poruka : 25
Datum upisa : 2013-05-26

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by imperator rascie kennel Wed Jun 05, 2013 1:33 am

apach wrote:Super kombinacija,bas mi je drago kad vidim da je ljudima vazan i karakter psa.Super psi,vidi se da su karakterni a i lepo izgledaju
Хвала бураз,мора да дају добре штенце.
imperator rascie kennel
imperator rascie kennel

Broj poruka : 212
Datum upisa : 2013-05-13

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by apach Fri Jun 07, 2013 5:03 am

Imate li ideju kako bi mogao da psa da spremim za neke realnije situacije?

apach

Broj poruka : 25
Datum upisa : 2013-05-26

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by imperator rascie kennel Sun Jun 09, 2013 2:10 am

Мора доста да се ради.У свим ситуацијама на улици,дворишту свуда.Да се пас навикава на све услове.Треба више марикираната,електоршокер,бибер спреј и слично.
imperator rascie kennel
imperator rascie kennel

Broj poruka : 212
Datum upisa : 2013-05-13

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by apach Fri Jun 21, 2013 10:57 pm

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  2irpwed

apach

Broj poruka : 25
Datum upisa : 2013-05-26

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by apach Fri Jun 21, 2013 10:59 pm

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  2rzyidc

apach

Broj poruka : 25
Datum upisa : 2013-05-26

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by imperator rascie kennel Sat Jun 22, 2013 10:38 am

Одличан пас друже,такви НО су сада реткост.Лепа леђа и задње ноге,браво.
imperator rascie kennel
imperator rascie kennel

Broj poruka : 212
Datum upisa : 2013-05-13

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by apach Sat Jun 29, 2013 6:50 am

Imam jedan problem,pas je izuzetno agresivan prem drugim psima napolju.Kuci zivi u istom boksu sa dalmatinkom i sa njom se relativno slaze kao i sa psima sa kojima ga setam.Imate li neki savet kako to da otklonim?Inace pas ima 18 meseci i hteo bi sa njim da polazem neke ispite pa mi ovo predstavlja problem

apach

Broj poruka : 25
Datum upisa : 2013-05-26

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by imperator rascie kennel Tue Aug 06, 2013 1:03 pm

Што више мораш да га навикаваш на друге псе,и шетњу са њима.И наравно да га казниш када покаже знаке агресивности према њима.То ти је проблем за полагање испита,а што се мене тиче још ме више одушевљава Very Happy Very Happy lol! 
Такве волим
imperator rascie kennel
imperator rascie kennel

Broj poruka : 212
Datum upisa : 2013-05-13

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by apach Tue Aug 20, 2013 4:31 am

Sada poslednjih dana imam problem,posto ovcarka zamalo nije ubila moju dalmatink,tako da su sada na smenu u dvorištu.Postala je jako dominantna,ali za rad je baš kako da kazem napaljena,pogotovu kada ide na rukav.Ispite bi polagao samo iz razloga ako mi to bude uslov da je parim sa nekim kvalitetnim radnim muzijakom,posto me izlozbe nezanimaju

apach

Broj poruka : 25
Datum upisa : 2013-05-26

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by karlito Sun Sep 22, 2013 8:51 pm


Bravo da li ce biti neko leglo od nje uskoro?
karlito
karlito

Broj poruka : 40
Datum upisa : 2013-05-25
Godina : 37
Lokacija : Beograd

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by apach Mon Sep 23, 2013 5:41 am

.Ako imate neki predlog za muzijaka slobodno recite:D 

apach

Broj poruka : 25
Datum upisa : 2013-05-26

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by apach Mon Sep 23, 2013 5:42 am

sledece teranje je u decembu pa cu tada odluciti.Dosta zavisi i od snimka kukova a i moram je odvesti na ocenjivanje zbog rodovnika....

apach

Broj poruka : 25
Datum upisa : 2013-05-26

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by karlito Thu Oct 31, 2013 10:21 pm

Tako i treba sve po redu da bude,a ne da se prodaju skart stenci.
karlito
karlito

Broj poruka : 40
Datum upisa : 2013-05-25
Godina : 37
Lokacija : Beograd

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by zigadragan Mon May 26, 2014 3:09 am

Imao sam ovu rasu,sve pohvale nema mane!

zigadragan

Broj poruka : 4
Datum upisa : 2014-05-26

Back to top Go down

NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD  Empty Re: NEMACKI OVCAR-GERMAN SHAPARD

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum